Stary aparat cyfrowy w 2024 roku. Czy ma to sens?

Hashtag #digitalcamera ma aktualnie 817 milionów wyświetleń na Tik Toku, aparaty typu point & shoot stały się elementem garderoby influencerów,  a w social media dominują zdjęcia w stylu retro – niedoskonałe, często rozmazane, z charakterystycznym znacznikiem czasu przy krawędzi. Witaj w 2023 roku. Czy stary aparat cyfrowy w 2024 roku ma sens?

Chyba każdy już zauważył, że powróciła moda na lata 2000. Myślę, że wszystko zaczęło się na TikToku. Ludzie zaczęli używać starych hitów jako tła muzycznego do nagrań, artyści to podłapali i aktualnie każdy nowy, mainstreamowy utwór muzyczny to przeróbka starego hitu. Widać to też w modzie. Nie jestem ekspertem, ale szerokie spodnie widziałem ostatnio właśnie gdzieś w okolicach szkoły podstawowej 2003 roku. 

Swoją drugą młodość przeżywają też aparaty typu point & shoot, czyli małe aparaty kompaktowe, który jeszcze kilkanaście lat temu każdy miał w swoim domu. Nie chodzi o lustrzanki, bezlusterkowce, Instaxy czy aparaty analogowe. Po prostu zwykłe aparaty cyfrowe. Tego jeszcze nie było!

Dlaczego stare aparaty fotograficzne znowu stają się popularne?

Wszystko zaczęło się od influencerów i celebrytów. Poniżej kilka przykładów z popularnych kont na świecie i w Polsce: 

A tu Taco Hemingway, który podczas swojego koncertu na Opener 2023 robił zdjęcia ze sceny właśnie aparatem cyfrowym:

Takim contentem szybko zainspirowały się osoby z pokolenia Z i w taki sposób “cyfrówki” wróciły do łask. Na efekt z pewnością przełożyła się wspomniana już ogólna moda na lata ‘00, gdzie takie aparaty były codziennością.

Czy to korzystanie z aparatów kompaktowych w 2024 roku ma sens?

Kilkanaście lat temu każdy miał aparat cyfrowy. Jednak z roku na rok aparaty stosowane w telefonach komórkowych były coraz lepsze i posiadanie dedykowanego sprzętu przestawało mieć sens. Smartfony umożliwiły nie tylko robienie świetnych zdjęć, ale też natychmiastowe udostępnianie ich do internetu lub przechowywanie w chmurze – to był gamechanger. Dzisiejsze smartfony mają świetne aparaty i wykorzystują zaawansowane algorytmy AI, aby robione przez nie zdjęcia wyglądały doskonale – również w nocy. Oferują efekty nieosiągalne dla tradycyjnych aparatów cyfrowych. 

W takim razie dlaczego znowu tak wiele osób kupuje za grosze kilkunastoletnie aparaty cyfrowe, podczas gdy w kieszeni nosi najnowszego iPhone’a? Wbrew pozorom to ma sens. Przynajmniej dla mnie. 

Smartfony to genialne urządzenia, ale od kilku lat coraz więcej słyszy się o ich wadach takich jak uzależnienie od social mediów, FOMO czy szum informacyjny. Dziś każdy smartfon robi idealne zdjęcia, a jego pamięć mieści kilkadziesiąt tysięcy zdjęć. Efekt jest taki, że bezmyślnie robimy setki zdjęć, a potem nawet ich nie oglądamy. To stało się nudne, więc ludzie ponownie szukają innych, ciekawych rozwiązań. 

Zalety korzystania z dedykowanego aparatu cyfrowego

  1. Offline – aparat cyfrowy służy wyłącznie do robienia zdjęć, więc gdy weźmiesz go do ręki, to Twojej uwagi nie zaburzają wiadomości i powiadomienia z aplikacji. Możesz zabrać ze sobą na spacer tylko aparat ciesząc się czasem spędzonym offline. 
  2. Lepsza obsługa – aby zrobić zdjęcie aparatem trzeba chwycić go w charakterystyczny sposób, wykadrować widok używając wizjera i nacisnąć fizyczny spust migawki. To znacznie lepsze uczucie niż włączenie aplikacji “Aparat” i dotknięcie ekranu. 
  3. Stylowy wygląd – smartfon ma każdy z nas, a aparatu dziś już nie. Posiadając aparat zwracasz więc na siebie uwagę i jesteś traktowany przez otoczenie jako osoba mająca pojęcie o fotografii. To bardzo przyjemne uczucie. 
  4. Dobra zabawa ze znajomymi – smartfon to prywatne urządzenie. Kiedy robisz nim zdjęcia w towarzystwie, to dla części osób może być to niekomfortowe. Nikt nie wie, jakie ujęcia robisz, a także komu i w jakich miejscach udostępniasz te zdjęcia. Przecież cały czas jesteś online. Zauważyłem, że w przypadku aparatu fotograficznego jest inaczej. Ludzie chętnie chcą być fotografowani, sami też biorą aparat i robią nim zdjęcia. Nie jest to tak bardzo prywatne urządzenie jak smartfon. Nie ma więc problemu z tym, żeby inna osoba wzięła aparat do ręki, zrobiła zdjęcia, a następnie je przeglądała. Jeśli komuś zdjęcie się nie spodoba, to po prostu je usunie z aparatu. Bez obaw, że zaraz po zrobieniu, jego kopia automatycznie zostanie zapisana w chmurze lub że jest już opublikowane w relacji na Instagramie. Aparat cyfrowy to super zabawa podczas imprez! 
  5. Lepszy klimat zdjęć – to prawda, zdjęcia ze starszych aparatów cyfrowych mają swój niepowtarzalny klimat. Skoro prawie każdy smartfon robi dziś piękne, idealnie nasycone kolorami zdjęcia, to ludzie chcą się wyróżnić powracając do charakterystycznych, często niedoskonałych zdjęć ze starszych cyfrówek. 

Aparat cyfrowy point & shoot – podsumowanie

Statystyki EBay w UK potwierdzają ten trend. Ostatnie trzy miesiące 2022 roku przyniosły wzrost liczby osób poszukujących aparatów cyfrowych. 13-procentowy wzrost zapytań dla hasła “vintage digital camera” i 52-procentowy wzrost zapytań dla hasła “refurbished digital camera”

Ja jestem gadżeciarzem i mi taki rozwój sytuacji bardzo się podoba! Lubiłem czasy, gdy miałem osobny telefon, odtwarzacz MP3 i aparat cyfrowy. Wiem, że większość ludzi woli mieć wszystkie te funkcje w jednym urządzeniu, ale dla mnie to nudne. Obecne smartfony są bardzo drogie i bardzo nudne, więc każda zmiana jest ciekawa – nawet powrót kompaktowych aparatów cyfrowych.

A Ty masz już swoją nową starą cyfrówkę?